Biuletyn Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu [2020]

Szczegóły

Tytuł: Biuletyn Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu [2020]

Redakcja naukowa: Jan Wiśniewski, Krystian Chołaszczyński, Wojciech Grzywacz

Miejsce: Toruń

Rok: 2021

ISBN: 978-83-89124-33-3

Ilość stron: 236

Opis publikacji

Rok 2020… Był to niewątpliwie czas nietypowy. Nie licząc ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., nie było takiego wydarzenia, które swoimi skutkami dotknęłoby cały świat. Co więcej, nie było w ciągu ostatnich 20 lat faktu, który ciągnąłby się przez cały kalendarzowy rok.

Ten właśnie rok odcisnął swoje piętno na mieszkańcach całego globu. Mowa oczywiście o pandemii koronawirusa/Covid-19. Wiele osób zachorowało. Niestety sporo osób zmarło na nową, groźną chorobę, lub w wyniku powikłań od chorób współistniejących. Wysiłek specjalistów, lekarzy i naukowców jest godny podziwu. Wielu z nich objawiło się nam, jako herosi współczesności. Jednakże w lutym 2021 r. trudno mówić, by pandemia była w odwrocie. Proces szczepień jest wciąż niezakończony.

Bez wątpienia rok 2020 minął pod znakiem globalnej epidemii. Co nie zmienia faktu, że niejako w tle działy się inne rzeczy. Świat jest olbrzymi. Ma bez liku problemów, z którymi się boryka. Klasyfikacja wydarzeń na te ważne, godne opisania, i mniej ważne, znane tylko specjalistom, zawsze budzi kontrowersje. Trudno oprzeć się wrażeniu, że każdy przegląd wydarzeń minionego roku musi sam w sobie być subiektywny. W tego typu przeglądach trudno o obiektywizm. Dla jednych kryzys wenezuelski, czy wojna w Jemenie może być najważniejsza, dla innych zaś polityka zagraniczna Chińskiej Republiki Ludowej względem USA i Republiki Chińskiej (Tajwanu) czy poczynania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Za każdym razem, gdy czytamy, bądź oglądamy „wiadomości ze świata”, musimy zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy. Ktoś dla nas dokonał wstępnej selekcji tego, co jest warte omówienia, oraz materiału, nad którym nie warto się pochylić. W tym momencie pojawia się zasadnicze pytanie: czy winniśmy wierzyć w obiektywizm twórcy takiego materiału? Skąd wiemy jakie kryterium przyjął tworząc właśnie tak przedstawiony przegląd najważniejszych „wiadomości ze świata”. Pytanie to straci swoją moc, jeśli na wstępie założymy, że mamy do czynienia z autorską/subiektywną selekcją, stworzoną przez konkretny zespół ludzi. W tym właśnie miejscu, na scenę wkraczamy „My”. Zespół pracowników Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Każdy z nas ma określony zespół zainteresowań, który przełożył się ostatecznie na trzymaną przez Czytelnika książkę. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie tu coś interesującego. Nie tylko wydarzenia, które można było zobaczyć, przeczytać czy wysłuchać w najbardziej znanych programach informacyjnych, gazetach, portalach internetowych czy audycjach rozgłośni radiowych.

Nieraz Czytelnik przeczyta o krajach, które z rzadka pojawiają się na czołówkach telewizyjnych wiadomości. Jednakże zdaniem zespołu RODM Toruń, było to na tyle istotne, iż winno znaleźć się w przeglądzie, który oddajemy do Waszej dyspozycji.

 

Życzymy przyjemnej lektury.

Zespół Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu Jan Wiśniewski, Krystian Chołaszczyński, Wojciech Grzywacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.